  • Ashcroft 25-1009-SW-02B-160# Type 1009 Stainless Steel Duralife Pressure Gauge 0-160 PSI
Ashcroft Type 1009 Stainless Steel Duralife Pressure Gauge 0-160 PSI 25-1009-SW-02B-160#
Ashcroft
Was:
Special Pricing for Volume Buyers, OEMs, and Resellers.
For bulk orders or special pricing, contact FLW directly.
Quantity:
Availability:
13 in stock.
PART NUMBER:
25-1009-SW-02B-160#
SHIPPING WEIGHT:
1.00 LBS
SHIPPING:
🚚 Free Ground Shipping on Qualifying Orders (See Details)
Adding to cart… The item has been added
  • Description
  • Specifications
  • Literature
Description
Ashcroft® Type 1009 Duralife® gauges are liquid fillable and field convertible for panel mounting. Type 1009 gauges are available in 2.5" and 3.5" dial sizes and both zero and span adjustments are standard.
Other Features:
  • Patented PowerFlex™ movement isolates movement from shock and vibration for longer life
  • All Stainless, all-welded construction for long life
  • ASME Grade 1A, 1% accuracy full scale
New PLUS!™ Performance Option:
  • Liquid-filled performance in a dry gauge
  • Fights vibration and pulsations without liquid-fill headaches
  • Order as option XLL
State of California Proposition 65
WARNING
Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov.
Product Specifications
Dial Size:2.5"
Pressure Range:0-160 PSI
Pressure Connection:1/4" NPT
Bourdon Tube:316L stainless steel
Socket:316L stainless steel
Mount:Back
Accuracy:1% full scale