  • Ashcroft 25-W-1005-H-02L-100# Type 1005 Commercial Pressure Gauge 0-100 PSI
Ashcroft Type 1005 Commercial Pressure Gauge 0-100 PSI 25-W-1005-H-02L-100#
Ashcroft
Was:
Special Pricing for Volume Buyers, OEMs, and Resellers.
For bulk orders or special pricing, contact FLW directly.
Quantity:
Availability:
25 in stock.
PART NUMBER:
25-W-1005-H-02L-100#
SHIPPING WEIGHT:
1.00 LBS
SHIPPING:
🚚 Free Ground Shipping on Qualifying Orders (See Details)
Adding to cart… The item has been added
  • Description
  • Specifications
  • Literature
Description
Ashcroft® Type 1005 gauges are available in 1.5" through 3.5" dial sizes. The full-view polycarbonate push-in window allows for better dial visibility. These gauges are commonly used on compressors, filter regulators, water pumps, beverage-dispensing equipment, paint sprayers and a variety of other applications.
Feature:
  • Case material is black-painted steel
  • These gauges have a heat-resistant push-in polycarbonate window
  • Dial faces match other Ashcroft¸ commercial gauges for easy readability
  • Patented PowerFlex™ movement with polyester segment
  • True Zero™ indication, a unique safety feature
State of California Proposition 65
WARNING
Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov.
Product Specifications
Dial Size:2.5"
Movement:Patented PowerFlex™
Case Type:1005
Socket Material:Brass
Connection Size:1/4 NPT
Connection Location:Lower
Pressure Range:0-100 PSI
Accuracy:±3-2-3%