  • Ashcroft 63-1008S-02L-300# Type 1008S Stainless Steel Pressure Gauge 0-300 PSI
Ashcroft Type 1008S Stainless Steel Pressure Gauge 0-300 PSI 63-1008S-02L-300#
Ashcroft
Was:
Special Pricing for Volume Buyers, OEMs, and Resellers.
For bulk orders or special pricing, contact FLW directly.
Quantity:
Availability:
5 in stock.
PART NUMBER:
63-1008S-02L-300#
SHIPPING WEIGHT:
1.00 LBS
SHIPPING:
🚚 Free Ground Shipping on Qualifying Orders (See Details)
Adding to cart… The item has been added
  • Description
  • Specifications
  • Literature
Description
Ashcroft® Type 1008S Stainless Steel-Case Pressure Gauge are available in 63mm and 100mm dial sizes, 1008S pressure gauges are field liquid fillable and field convertible for panel mounting. ASME B40.1 and EN837-1 accuracy 1.6% full scale is standard. The gauge is available dry, liquid filled weatherproof or hermetically sealed and now with PLUS!™ performance option.
Features:
  • Patented PowerFlex™ movement isolates movement from shock and vibration for longer life
  • All Stainless, all-welded construction for long life
PLUS!¸ Performance Option:
  • Liquid-fillable performance in a dry gauge (option XLL)
  • Fights vibration and pulsations without liquid-fill headaches
State of California Proposition 65
WARNING
Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov.
Product Specifications
Dial Size:63 mm
Type:1008
Tube & Socket Material:316L stainless steel
Process Connection Size:1/4 NPT
Connection Location:Lower
Pressure Range:0-300 PSI
Accuracy:1.6% full scale