  • Ashcroft 25-1490-A-02L-30IWP Type 1490 Low Pressure Diaphragm Gauge 0-30 in H2O Pressure
Ashcroft Type 1490 Low Pressure Diaphragm Gauge 0-30 in H2O Pressure 25-1490-A-02L-30IWP
Ashcroft
Was:
Special Pricing for Volume Buyers, OEMs, and Resellers.
For bulk orders or special pricing, contact FLW directly.
Quantity:
Availability:
24 in stock.
PART NUMBER:
25-1490-A-02L-30IWP
SHIPPING WEIGHT:
1.00 LBS
SHIPPING:
🚚 Free Ground Shipping on Qualifying Orders (See Details)
Adding to cart… The item has been added
  • Description
  • Specifications
  • Literature
Description
The Ashcroft® Type 1490 low pressure diaphragm gauge is designed to measure pressure from 10 in.H2O to 15 psi, both positive and negative pressures. This gauge uses a very sensitive diaphragm capsule to measure low pressure and vacuum. The gauge is specifically designed for use whenever the pressure medium is a gas that is not corrosive to beryllium copper, brass, polysulfone and RTV silicone. The polysulfone case is suitable for intermittent or continuous service on natural gas provided a .013" throttle plug is installed in the socket. Typical applications are, but not limited to, vacuum pumps, gas leak detectors, air compressors, air filters, gas burners, gas measurement, vacuum ovens, suction regulators and respirators.
Features:
  • 2.5" and 3.5" dial size
  • Glass-filled polysulfone case material, won't rust or dent
  • Beryllium copper diaphragm
  • Brass socket
  • Wetter material of beryllium copper, brass, polysulfone and RTV silicone
  • Exclusive autoclavable feature
State of California Proposition 65
WARNING
Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov.
Product Specifications
Dial Size:2.5"