  • Barksdale Series D1H Diaphragm Pressure Switch, Housed, Single Setpoint, 0.5 to 80 PSI, D1H-A80SS
Barksdale
Was:
Special Pricing for Volume Buyers, OEMs, and Resellers.
For bulk orders or special pricing, contact FLW directly.
Quantity:
Availability:
4 in stock.
PART NUMBER:
D1H-A80SS
SHIPPING WEIGHT:
2.00 LBS
SHIPPING:
🚚 Free Ground Shipping on Qualifying Orders (See Details)
Adding to cart… The item has been added
  • Description
  • Specifications
Description
Barksdale's D1H Diaphragm Pressure Switches offer superior accuracy in a robust package, making them the ideal solution to your industrial pressure control needs. This single circuit diaphragm switch is ideal for applications demanding instrument class accuracy and where pressure pulsations are less than 25 cycles per minute. Available in various pressure ranges up to 150 psi, diaphragm switches are suitable for use in either positive pressure or vacuum applications. Housed models feature a durable, anodized aluminium enclosure with an integrated 1/2" NPT conduit connector, a tamper-resistant cover for the setpoint adjustment screws, and are rated to NEMA 4 as a standard. For applications requiring a highly accurate switch in a durable package, Barksdale's Diaphragm Pressure Switches are the ideal choice.
Features:
  • Stripped and housed versions available
  • High accuracy
  • Ideal for pressure or vacuum
  • Easy setpoint adjustment
  • NEMA 4
  • Up to 3 setpoints available in one switch
  • Diaphragm seal option available
State of California Proposition 65
WARNING
Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov.
Product Specifications
General SpecificationsElectrical Connection:
Accuracy:± 0.5% of the adjustable range
Free leads approximately 18" long, #16 AWG and 1/2" NPT conduit connection for housed models
Pressure Connection:1/4" NPT female
Adjustable Range (PRESSURE)
Decreasing - psi (bar)Increasing - psi (bar)
minmaxminmax
Switch
Type:Single pole double throw (SPDT) Snap Action; single or dual circuit
Rating:10 amps @ 125/250 VAC; 3 amps @ 480 VAC (Class A or H limit switch).Consult sales drawing for ratings of optional limit switches./td>