  • Barksdale Series E1H Dia-Seal Piston Pressure Switch, Housed, Single Setpoint, 10 to 250 PSI, E1H-H250-P6-PLS
Barksdale
Was:
Special Pricing for Volume Buyers, OEMs, and Resellers.
For bulk orders or special pricing, contact FLW directly.
Quantity:
Availability:
PART NUMBER:
E1H-H250-P6-PLS
SHIPPING WEIGHT:
2.00 LBS
SHIPPING:
🚚 Free Ground Shipping on Qualifying Orders (See Details)
Adding to cart… The item has been added
  • Description
  • Specifications
  • Literature
Description
The E1S and E1H Econ-O-Trol Pressure Switches deliver powerful performance in a compact, economical package. Available in corrosion resistant thermoplastic or die cast aluminum, this switch measures, controls and switches pressures from vacuum to 500 psi. A snap action micro-switch eliminates the inconsistent operation of floating contacts found in similar designs. This UL recognized and CSA listed switch can be used for high and low limit control, safety shutdown and alarm functions for most industrial equipment applications. When the application is critical and space is limited, the Barksdale E1S and E1H Econ-O-Trol Pressure Switch are the ideal choice to meet your requirements.
Features:
  • Superior resolution
  • Long life
  • Easy setpoint adjustment
  • Ideal for pressure or vacuum applications
  • NEMA 1, 3 & 4
  • Stripped and housed versions available
Applications:
  • Medical equipment
  • Pump & compressor monitoring
  • Air proving in HVAC systems
  • Irrigation systems
  • Engine monitoring
  • Machine tools
  • General industrial applications
  • Metal working
  • Food & beverage
Factory preset setpoint options are available. Contact FLW for further information.
State of California Proposition 65
WARNING
Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov.
Product Specifications
General Specifications
Accuracy:± 2% of the adjustable range
Electrical Connection:Screw terminals via 1/2" NPT female conduit connection
Pressure Connection:Polysulfone 40% glass filled; 1/8" - 1/2" NPT. Max adjustable pressure: 250 psi
Adjustable Range
Decreasing - psi (bar)Increasing - psi (bar)
minmaxminmax
Switch
Type:Single pole double throw (SPDT) snap action; single circuit
Rating:10 amps @ 125/250 VAC; 3 amps @ 480 VAC